Krmení a péče
Krmení samozřejmě závisí na druzích chovaných živočichů. V zájmovém chovu vystačíme s krmivem běžně dostupným v obchodech. Zde by nám měli také poradit, jaký druh krmiva je pro naše živočichy vhodný. Nemusíme si nechat vnutit nejdražší značková krmiva, ale není dobré spoléhat ani na nejlevnější výrobky. Rozumné je volit "zlatou střední cestu" a střídat 2-3 druhy krmiv.
Existují různé typy krmiv, které se dají běžně kombinovat. Nejčastější a nejjednodušší je krmení umělým krmivem, které obsahuje směs potřebných složek. Je upraveno buď do formy vloček, které určitou dobu plavou na hladině, nebo pelet či tablet, které klesají ke dnu. Pro zpestření je vhodné přidávat mražené krmivo (komáří a pakomáří larvy, buchanky apod.). Mnohem méně kvalitní je sušené krmivo (např. sušené dafnie), protože při sušení se řada látek ztratí nebo znehodnotí. Hodnotnou, ale drahou alternativou je lyofilizované (mrazem sušené) krmivo. Začátečník se bez něj obejde, stejně tak jako bez živého krmiva. Některé druhy ryb je možné přikrmovat také "z domácích zdrojů" - např. mraženým špenátem, nastrouhaným mraženým rybím filé apod.
Nejčastější začátečnickou chybou je překrmování. Rybičkám dáváme jen tolik krmiva, kolik v danou chvíli spotřebují (snadno odpozorujeme, začínáme s malými dávkami), tak, aby žádné krmení nezůstávalo na dně - jinak se voda v akváriu může rychle zkazit. Při krmení ryby pozorujeme - na potravu by se měly nadšeně "vrhat" a spotřebovat ji cca do 5-10 minut. Pokud je tomu jinak, znamená to, že je krmíme moc, nebo že s rybami není něco v pořádku. Krmení je nejlepší v malých dávkách několikrát denně. To je však pro většinu lidí nereálné, protože přes den nebývají doma. Přesto se snažíme krmit alespoň dvakrát denně: např. ráno (alespoň půl hodiny po rozsvícení akvária - ryby potřebují čas na úplné probuzení) a v podvečer. Pravidelný režim je samozřejmě výhodou. Jednou týdně krmení zcela vynecháme.
Náročnost údržby akvária závisí především na:
- Velikosti akvária (čím menší, tím častěji do něj musíme zasahovat).
- Skladbě živočichů (někteří jsou např. žravější a mají také hodně výkalů).
- Počtu živočichů (čím více, tím intenzivnější musí být údržba; v průměru je třeba na jednu malou rybku počítat se dvěma až čtyřmi litry vody).
- Výkonnosti techniky (zejména filtru).
- Osazení nádrže rostlinami (čistí vodu zejména od dusíkatých látek).
Většinu "rozumně" zařízených a osazených nádrží je třeba přibližně jedenkrát týdně čistit (odstranit nárůsty řas ze skel a odumřelé listy rostlin, případně odsávat kal ze dna). Jedenkrát za týden až čtrnáct dní vyměníme jednu pětinu až třetinu akvarijní vody za čerstvou (vodovodní). Filtr čistíme přibližně jednou za 2-3 týdny (v okamžiku, kdy se výrazně zmenší paprsek vytékající vody).
Vodovodní voda je pro amatérskou akvaristiku v zásadě použitelná. Přesto je však třeba
brát v potaz dva základní problémy:
Teplota. Napouštíme vždy studenou vodu, nikoliv ohřátou z bojleru - ta může obsahovat nevhodné příměsi a ionty. Studenou vodu pak buďto necháme odstát (nejlépe několik hodin), nebo smícháme s vodou ohřátou např. v rychlovarné konvici s nerezovým topným tělesem. Jestliže neměníme více než 1/3 objemu, můžeme použít studenou vodu.
Obsah chlóru. Řešíme opět odstáním vody (stačí jedna hodina) nebo přidáním přípravku pro úpravu vody - pak se dá voda použít okamžitě. Přípravek aplikujeme do nádoby s novou vodou, ne až do akvária. Jestliže měníme maximálně 1/3 objemu, můžeme opět použít rovnou vodu z kohoutku - chlór se vychytá na organických látkách v nádrži.
Správná péče o akvárium musí být pravidelná. Pokud akvárium čistíme nárazově až "když je nejhůř", škodíme živočichům dvojím způsobem. Jednak je necháváme živořit v nevyhovujícím prostředí, zadruhé jim působíme stres výměnou velké části vody, což může následně způsobit další komplikace, jako např. zakalení akvária.
Zakalené akvárium
Několik dní po napuštění, ale i po výměně větší části vody se může akvárium zakalit. Je to způsobeno jednobuněčnými živočichy - nálevníky. Při správném chodu techniky a fungování akvária se voda po několika dnech pročistí. Do zakalené vody nepřidáváme žádné přípravky, dekorace ani živočichy.
Rozmnožování akvarijních ryb
Některé akvarijní ryby se rozmnožují snadno, jiné vyžadují specifické podmínky a náročnou péči. Jen málokdy je však možné ryby úspěšně množit, pokud máme pouze jednu nádrž (dospělci často žerou jikry a potěr, a to i vlastní). Otázkám týkajícím se rozmnožování se na tomto webu zatím podrobněji nevěnujeme; informace je nutné hledat ve akvaristické literatuře.
Obecně musíme při rozmnožování ryb řešit tyto otázky:
- Podmínky pro vytření ryb. Většinou musíme upravit teplotu vody, někdy i skladbu potravy, případně další podmínky.
- Pořízení dalších nádrží především pro vytírání, vývoj jiker a mláďat.
- Specifické podmínky pro vývoj jiker a mláďat (kvalita vody, teplota, potrava, oddělení rodičů nebo naopak nutná přítomnost samce či samice kvůli péči).
- Odbyt stovek mláďat.
Pokud rybám po několik měsíců neposkytneme podmínky k vytření, mohou samicím zatvrdnout vaječníky, což je sice nijak neohrožuje, ale vede to k trvalé neplodnosti.