Sladkovodní plži
K obyvatelům většiny společenských akvárií patří také vodní plži (1). Mohou být vítanými pomocníky při odstraňování řas a zbytků potravy. Jejich funkce je však spíše doplňková - rozhodně na ně nesmíme s péčí o čistotu vody spoléhat. Je-li jich v akváriu příliš, zatěžují vodu svými výkaly. Při přemnožení mohou některé druhy snadno zlikvidovat všechny jemnolisté rostliny.
Do akvária v žádném případě nedáváme vodní plže z naší přírody. Jednak jsou přizpůsobeni nižší teplotě vody, zadruhé hrozí, že spolu s nimi zamoříme akvárium parazity a chorobami.
K největším plžům, kteří se dají koupit v obchodech, patří tzv. "ampulárie" neboli "ampulárky". Prodávají se různé druhy, které se liší např. tvarem a velikostí, ale také schopností ničit rostliny (2). Pokud se v nich sami dobře nevyznáme, nemůžeme si být nikdy zcela jisti, jaký druh kupujeme. I z tohoto důvodu budeme opatrní a nebudeme jich pořizovat mnoho (do stolitrového akvária postačí 1-3). Někteří dorůstají až 7 cm, existují i různé barevné formy. Zajímavé je pozorovat jejich dýchání - dýchají totiž nejen žábrami pod vodou, ale pomocí chobotovitého výběžku také vzdušný kyslík. Zbytky potravy od ryb jim většinou nestačí, musí se přikrmovat (např. salátem nebo rostlinnými tabletami). Při nedostatku vápníku ve vodě, který se projeví nepravidelnostmi v ulitě (v extrémních případech až dírami), je musíme přikrmovat např. schránkami mořských měkkýšů, sépiovou kostí apod. Ampulárie se velmi snadno se množí. Pokud nemáme ryby, které se mláďaty plžů živí
(3), musíme pravidelně odstraňovat žluté až oranžové hrozny vajíček nad hladinou - většinou na neponořených částech bočních skel.
Velmi užitečná je piskořka hrbolkovitá (Melanoides tuberculatus). Přes den bývá zahrabaná v substrátu, kde pátrá po zbytcích potravy, čímž zároveň substrát kypří. Nepoškozuje kořeny ani zelené části rostlin.
Blátivka americká (Pseudosuccinea columella) i tropické druhy okružáků (rod Helisoma) mají tu nevýhodu, že se mohou velmi snadno přemnožit. Narozdíl od ampulárií kladou vajíčka na různá místa pod vodou, kde se velmi obtížně hledají i odstraňují. Počet těchto plžů v akváriu tedy není snadné regulovat. Okružáci při nedostatku potravy poškozují listy rostlin.
(1) Třída plži (Gastropoda), kmen měkkýši (Mollusca).
(2) Podrobněji viz např. www.mollusca.cz
(3) Mohou to být např. skaláry, čichavci šedí, rájovci či bojovnice - musíme je ovšem méně krmit.