Zahrada plná života
Koho divoká příroda fascinuje a rád by ji pozoroval co nejvíce zblízka, může se pokusit přilákat nejrůznější živočichy na svou zahradu či do okolí svého domova. Tento postup je zcela legální, ba naopak k ochraně přírody přispívá.
Krmení ptáků v zimních měsících je pro mnoho lidí samozřejmostí. Ne každého však napadne nabídnout ptákům v zimě také vodu, která ovšem nesmí zamrzat. Šťastlivců, kteří mají na zahradě potůček, není mnoho; všichni ostatní si mohou pořídit nezamrzající ptačí napajedlo. Hlavně na konci zimy a na jaře se můžeme bavit výrobou a vyvěšováním ptačích budek, například pro sýkorky, rehky a konipasy.
V létě budeme opět pamatovat na vodu. Stačí mělká miska určená pod květináč (bez zbytků hnojiv a postřiků!), ve které pravidelně měníme vodu. Musíme však dát pozor, aby se napajedlo pro ptáčky nestalo zároveň "krmítkem" pro kočku. U všech větších nádob dbáme na to, aby se v nich ptáci neutopili (pomohou pozvolné okraje, vyskládání oblázky apod.).
Kdo si může dovolit malé zahradní jezírko, má šanci, že přiláká žáby a čolky, kteří tu zůstanou celý rok a budou se i množit. Opět musíme zajistit, aby se živočichové mohli bez problémů dostat z vody na souš. Vznikne tak "akvaterárium", které se nedá s pokojovými podmínkami vůbec srovnat.
Spoustě dalších živočichů můžeme poskytnout úkryt i bez nákladného budování vodní nádrže. Například suchá zídka nebo skalka se může stát domovem pro ještěrky, hromada tlejícího listí a větví v koutě zahrady zase pro obojživelníky, pavouky, ježky nebo larvy zlatohlávků. Zvířátkům, která naši zahradu osídlila, pak nezapomeneme vytvořit správné podmínky pro přežití zimy - například budováním vhodných úkrytů.
Další informace
- obecně: www.zivazahrada.cz; http://csop.ecn.cz/zivazahrada
(stránky projektu "Živá zahrada" Českého svazu ochránců přírody) - ptáci: www.prerovmuzeum.cz - sekce ORNIS (Ornitologická stanice Muzea Komenského, Přerov)