Labyrintky
Labyrintky jsou rybky z řádu ostnoploutvých (Perciformes). Většina běžně chovaných druhů patří do čeledi labyrintkovití (Belontiidae). Daří se jim ve stabilizované starší vodě, kde dobře prospívají rostliny (potřebují jak kořenící, tak plovoucí (1) rostliny). Na 1 dospělou rybu počítáme u menších druhů (do 10 cm) minimálně 4 litry vody. Obsah kyslíku ve vodě není rozhodující. Labyrintky občas vyplouvají k hladině, kde si plní vzduchem dýchací orgán (tzv. labyrint), uložený v žaberní dutině. Pod krycími skly v nádrži proto musí být dostatek prostoru (dostatek vzduchu). Běžně chovaným druhům vyhovuje teplota okolo 23-28°C. V potravě nejsou vybíravé, vystačíme s komerčně dostupným krmivem. Labyrintky neryjí do dna a většinou neškodí rostlinám ani jiným druhům ryb.
U labyrintek je závažným problémem vnitrodruhová agresivita mezi samci. U žádného druhů nesmí být v nádrži více než jeden.
Jedním z temperamentnějších druhů, jak již sám název napovídá, je bojovnice pestrá (Betta splendens). Při dodržení základního pravidla, že v akváriu nebude více než jeden samec daného druhu, však nejsou s chovem žádné větší problémy. Totéž platí pro rájovce (Macropodus).
Náročnější je další druh bojovnice - Betta picta. Přestože je velmi zajímavá (patří mezi tlamovce - samec schovává jikry a mláďata v tlamě), její chov je nutno přenechat zkušenějším chovatelům.
Podstatně mírnější jsou čichavci - například čichavec zakrslý (Colisa lalia) nebo větší čichavec šedý (Trichogaster trichopterus), který dorůstá až přes 12 cm.
(1) Např. Pistia, Salvinia, Riccia, Ceratopteris