Kde zvíře získat a na co si dát pozor
Laikové a začátečníci nejčastěji kupují zvířata v obchodech. Jejich úroveň je velmi rozdílná. Nelze spoléhat na to, že v každém obchodě získáme kvalitní informace potřebné pro výběr zvířete a péči o něj. Vždy je vhodné obejít si s předstihem několik obchodů, abychom si o nich mohli udělat určitý dojem, a samozřejmě musíme mít i jiné zdroje informací.
Měli bychom počítat i s tím, že řada zvířat se v obchodě projevuje jinak než v domácím chovu. Mohou být například apatická, což vzbuzuje mylný dojem, že jsou klidná a ochočená. Zároveň není dobré inspirovat se tím, jak jsou zvířata v obchodech ubytována. Tím nemá být řečeno, že všichni obchodníci se o zvířata špatně starají. Přijatelná ubikace pro krátkodobý pobyt, vystavení a prodej zvířat však často vypadá jinak, než optimální ubytování zvířete v domácím chovu.
Jednoznačně nejlepší je kupovat zvíře přímo od zkušeného chovatele, který je ochoten nám i poradit a v ideálním případě také ukázat své chovy. Z žádné literatury totiž nemůžeme načerpat tak konkrétní informace. Důležitý je také celkový dojem, který získáme. Stejně jako existují dobré a špatné obchody, jsou samozřejmě i dobří a špatní chovatelé. Pokud se nám něco nezdá (např. zjevně špinavé a zanedbané chovy), raději se obrátíme jinam. Jestliže naopak známe dobrého chovatele, který pro nás nemá vhodné zvíře, můžeme ho požádat o pomoc při výběru v obchodě či jinde. Tato pomoc je nedocenitelná, protože špatný výběr nás může na dlouho zklamat a odradit, o praktických komplikacích a finanční stránce nemluvě.
Velký výběr terarijních zvířat je na chovatelských burzách. Nutno říci, že "nováček", který se přijde na takovou burzu porozhlédnout, může být zaskočen a zmaten. Najde tu především obrovskou záplavu lidí, kteří většinou dost přesně vědí, co chtějí. Spíše než k nákupu zvířat je pro začátečníka burza dobrým místem k získání prvních kontaktů na chovatele. Ostražitost je ovšem na místě. Zvířata zde prodávají jak zanícení chovatelé, kteří jsou skutečnými experty (byť ne nutně s vysokoškolským diplomem), tak i někteří neseriózní překupníci a dovozci nebo dokonce podvodníci, kteří vědomě prodávají zvířata pod nesprávným jménem, vydávají přestárlé jedince za nedávno dospělé apod. Kromě zvířat zde bývá také bohatá nabídka chovatelských potřeb a literatury.
Zejména ptáci a někteří větší savci se často prodávají na chovatelských výstavách. Musíme počítat s tím, že se zde setkáme s "šampiony", na které nemusí stačit ani naše chovatelské schopnosti, ani peněženka. Na výběr bychom neměli spěchat; první takovou akci můžeme navštívit jen pro inspiraci. Výstavy jsou opět výbornou příležitostí, jak získat kontakty na chovatele.
Neměli bychom zapomenout ani na to, že řada zvířat čeká svou šanci v útulcích. Dát domov opuštěné kočce či pejskovi je bezesporu nádherná myšlenka. Na druhou stranu, ne každý je tím správným chovatelem pro takové zvířátko. Co vše bychom měli brát při rozhodování v úvahu?
Především - je otázkou, co vše zvíře během svého života prožilo. Někdy víme (a někdy jen tušíme), že za sebou má nějakou nepříjemnou zkušenost. Když se dostane do nového prostředí, bude nejspíš velmi vděčné, ale může projevovat i různé poruchy chování. Je samozřejmé, že k malému dítěti nepořídíme například velkého psa, který byl týraný a bojí se rychlých pohybů. Nehledě na to, starší zvířata mají už své zvyklosti a našemu životnímu stylu se hůře přizpůsobují - často se musíme přizpůsobit spíše my jim.
Protože vše je zcela individuální, nejlepší je zcela nezávazně navštívit nějaký útulek a poradit se. K samotnému výběru kočičky nebo pejska musíme nakonec přizvat i děti, abychom zjistili, jak na sebe budou reagovat. Zatímco psa si můžeme opravdu vybrat (a většinou nám za to bude vděčný), u koček platí, že si spíše samy vybírají nového majitele.
Měli bychom také vědět, že zvíře, které přebíráme do péče, nebude následujících 6 měsíců v našem vlastnictví. Jestliže se o něj v této lhůtě přihlásí původní majitel, musíme mu jej odevzdat, ale máme právo na úhradu nákladů spojených s péčí o zvíře. I malým dětem musíme tuto podmínku pravdivě a důkladně vysvětlit.
V této souvislosti je nutné poznamenat, že také nalezené zvíře je podle zákona "cizí věcí", kterou si nesmíme jen tak ponechat. Chceme-li se o takové zvíře postarat, je správné řešit to ve spolupráci s obcí - můžeme se obrátit např. na obecní úřad, městskou policii nebo útulek pro zvířata. Protože nalezené zvíře může být nemocné, je vždy nutné zajistit mu veterinární vyšetření, očkování a někdy také karanténu.
CITES: jak se nedostat do konfliktu se zákonem
Ačkoliv se běžně nestává, že by řadový chovatel omylem koupil zvíře podléhající registraci CITES nebo dokonce pašované zvíře, jistá dávka ostražitosti je na místě:
- Při koupi zvířete vždy požadujeme nákupní doklad (paragon). Zde musí být uvedeno, kdo zvíře prodal, kdy (datum je velmi důležité, musí být čitelné), cena a v neposlední řadě druh zvířete celým jménem, nejlépe latinským. Kdybychom naletěli podvodníkovi, máme alespoň šanci, že se podle paragonu najde osoba zodpovědná za nelegální původ zvířat.
Podle současné legislativy je zakázáno zvířata bez příslušných dokladů (zvláště pak zvířata kategorie CITES A) nejen prodávat, ale i nakupovat. Proto důrazně doporučujeme vždy si předem zjistit, do jaké kategorie daný druh spadá a jaké doklady jsou k jeho nákupu či chovu nutné.
- Při nákupu se zeptáme, zda daný druh nepodléhá mezinárodní úmluvě CITES a odkud zvíře pochází - zda bylo dovezeno z přírody, odchováno (kým a kde) atd. Každý obchodník je podle zákona povinen sám upozornit, že nabízí zvíře podléhající CITES (v obchodech by měly být ubikace s těmito zvířaty jasně označeny). Když se ovšem výslovně zeptáme, psychologicky to dobře funguje a vyhneme se případnému (i fingovanému) nedorozumění.
- V případě, že zvíře od někoho dostaneme darem, záleží samozřejmě na vzájemné důvěře. Za všech okolností si musíme být jisti, o jaké zvíře (druh celým jménem, případně poddruh) se jedná, zda podléhá registraci atd. (viz předchozí body). U zvířat kategorie CITES A doporučujeme sepsat s dárcem darovací smlouvu.
- Jestliže je kupující (nebo obdarovaný) dítě do 15 let, musí "transakci" zprostředkovat dospělá osoba, nejlépe rodiče.
- Při jakýchkoliv pochybnostech se obrátíme na krajský úřad, magistrát, oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí, případně na pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny (Praha, Brno) nebo na Ministerstvo životního prostředí.
Ať už kupujeme zvíře kdekoliv, všímáme si toho, zda je životaschopné a zdravé. Výjimkou je situace, kdy se vědomě ujmeme hendikepovaného zvířete a víme, že jsme schopni se o něj dobře postarat a případně mu ulehčit konec života. Nechceme nikoho odrazovat od dobrých úmyslů, pravdou však je, že péče o zraněná a nemocná zvířata většinou vyžaduje značné zkušenosti. Každý sám za sebe musí také uvážit, zda to je vhodný chovatelský "start" pro děti.
Vraťme se ovšem k otázce, jak se při nákupu nenechat napálit. Rozhodně nelze odhalit všechny skryté problémy, tím spíše, že při prodeji nemusí být zvíře v typických podmínkách (viz výše). I laik si ovšem může všimnout řady nápadnějších známek špatné kondice nebo nemoci, které zde stručně uvádíme. Podrobnosti je samozřejmě nutné hledat ve speciální literatuře k jednotlivým skupinám a druhům.
NA CO SI DÁT POZOR:
Savci:
Jsou "schlíplí", nemají "jiskru v oku", jsou nahrbení, třesou se. I když nespí, nejeví o nic zájem (o potravu, o kontakt s člověkem...). Mají nepěknou, neupravenou a "rozježenou" srst, případně zamořenou parazity. Výtok z očí, uší nebo nosu, průjem (upatlaná srst okolo řitního otvoru).
Ptáci:
Když se jim nedaří dobře, obvykle stojí při spánku na obou nohách, mimo dobu spánku nejeví o nic zájem, jsou "schlíplí" nebo naopak nezvykle načepýření, vypadají "smutně". Zrychleně dýchají s pootevřeným zobákem, případně "sípou"; mohou mít i ozobané nebo vytrhané peří.
Plazi:
Mají netypické zbarvení a tělesné proporce - např. mají neobvykle vyduté břicho nebo jsou naopak vyhublí, s vystupující páteří a kostmi končetin. V okolí kloaky se nacházejí zbytky trusu, pokožka je matná se zbytky nesvlečené kůže, oči jsou bez jiskry, u ještěrů bývají i "zapadlé".
"Divně" však může vypadat také had před svlékáním - kůže je matná, s nádechem do šediva (nikoliv pestře zbarvená) a oči nejprve modře zakalené, zhruba týden až 10 dní před svlékáním dojde k odkalení. Někteří hadi v tomto období nejeví velkou aktivitu. Tyto projevy jsou zcela přirozené, přesto platí, že had před svlékáním by se neměl prodávat.
U želv je varovným signálem také sípavý či chrčivý zvuk při dýchání, výtok z nozder i "bubliny" u nosu. Na závadu naopak není odlupování průsvitných štítků z krunýře (jde o běžné svlékání).
Obojživelníci:
Bývají "malátní", pokožka je matná, s neobvyklými skvrnami nebo plísňovým povlakem, vodní obojživelníci někdy plavou u hladiny a nemohou se potopit.
Ryby:
Signálem problému nebo přímo nemoci je, když některé ryby v nádrži "visí" u hladiny, mají ploutve přimknuté k tělu, plavou "ztěžka", někdy trhavě, na těle mají netypické bílé, případně černé tečky, bílé chomáčky nebo povlak okolo úst, na ploutvích i jinde, nebo když je v nádrži mrtvá ryba. Z takovéhoto potenciálně zamořeného akvária nikdy nekupujeme žádnou rybu.
Bezobratlí živočichové:
Zdravotní stav a kondici lze na první pohled jen velmi špatně poznat. Většinou se snažíme vyvarovat hlavně koupě starého jedince, který může během několika dní uhynout. Pouze v některých případech lze pouhým okem poznat i nemocné jedince nebo takové, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách. Konkrétně k jednotlivým skupinám:
Brouky bychom neměli kupovat staré (nerozmnoží se a uhynou). Poznáme je především podle poškrábaných krovek a olámaných chodidlových článků. Lepší variantou je koupit larvy třetího instaru (před kuklením) nebo kukly.
Strašilky, pakobylky a lupenitky kupujeme nejlépe jako větší nymfy, dospělí jedinci mohou být staří.
Pavouci nesmí mít na zadečku boule, skvrny nebo puchýře (zadeček však může být zčásti neochlupený). Varovným signálem je také skládání noh pod tělo a tekutina vytékající z kutikuly (pokožky) v místě kloubů. Chybějící končetina nebo její část není u mladých pavouků vážnou vadou, protože při svlékání regeneruje. Místo odlomení však nesmí být pokryto plísní a nesmí z něj vytékat tekutina; má být zahojené. Z několika exemplářů si nikdy nevybíráme ty největší (mohou to být přestárlé samice).
U štírů si všímáme hlavně konců nohou a hřebínků na spodní straně těla - nesmí být potrhané a zčernalé. Mohou zde být také roztoči, kteří však nejsou příliš na závadu (můžeme je setřít drobným štětečkem, jinak se jich štír sám zbaví při svlékání). Při výběru z velkého množství jedinců se opět vyhneme těm největším - mohou být staří.
Plži by neměli mít deformovanou nebo poničenou ulitu.
Zvíře + dvě telefonní čísla
Ať už pořídíme zvíře kdekoliv, platí, že nejpozději spolu se zvířetem bychom měli získat také kontakty pro případ, že budeme muset řešit nějaké problémy. Ty by měly být alespoň dva: jednak na chovatele nebo obchodníka, který nám
dokáže poradit, a na vhodně zaměřenou veterinární ordinaci.
Další informace
- Přehled akcí, kde lze pořídit domácího mazlíčka, získat informace i kontakty na chovatele (Zvíře doma.info)
- www.ochranazvirat.cz - rubrika "Odkazy" (přehled útulků v ČR na stránkách Nadace na ochranu zvířat)