Raci a krevety
V obchodech se zvířaty se již běžně nabízejí také sladkovodní raci a krevety (1). Jsou to bezpochyby atraktivní obyvatelé akvárií a protože požírají různé zbytky na dně, mohou být i užiteční. Jejich pořízení přesto vyžaduje důkladnou rozvahu.
Zejména raky by začátečník neměl kombinovat s rybami a chovat v běžném společenském akváriu. Raci totiž často ničí rostliny a někdy také napadají ryby, zejména ty, které v noci spí na dně. Řada druhů dokonce napadá vlastní mláďata, pokud je včas neoddělíme. Naopak ryby mohou ublížit nejen mláďatům, ale i dospělým rakům při svlékání krunýře.
Drobné krevetky můžeme chovat společně pouze s menšími a mírumilovnými druhy ryb.
Rakům i krevetám vyhovuje teplota v rozmezí 22-28°C a dobře prokysličená voda. Jsou choulostiví hlavně na náhlé změny prostředí a chemické prostředky proti řasám, které obsahují měď.
Nejčastěji se chovají raci rodu Procambarus. V akváriu musíme dbát na dostatek úkrytů vhodné velikosti (například z kamenů, keramických trubek či květináčů). Smíříme se s tím, že k rostlinám se tito raci nebudou chovat příliš šetrně. Krmíme je slisovanými tabletami, které klesají ke dnu (na některých je přímo uvedeno, že jsou určené i pro raky), případně vločkovým krmivem, nitěnkami apod. Loví i menší rybky a vodní plže.
Ze sladkovodních krevet je nejznámější Caridina japonica, která ochotně požírá různé druhy řas a čistí od nich i listy rostlin. Je velmi společenská, proto nevysazujeme jednotlivce, ale skupinu 6-10 živočichů. Musíme jim vytvořit dostatek úkrytů, což platí dvojnásob v situaci, kdy je chováme společně s rybami. Chceme-li se více těšit z jejich krásy, je lepší chovat je samostatně, protože pak nemají potřebu se tolik skrývat. Kromě řas, které si v akváriu samy najdou, jim dáváme lisované tablety (určené například pro sumce), přidáváme i potravu živočišného původu (vločkové krmivo, mražené komáří larvy apod).
- Kocián M.: Sladkovodní krabi a raci. Polaris, 2002.
Další informace
(1) Třída korýši (Crustacea), kmen členovci (Arthropoda)