Sladkovodní akvárium
V zásadě platí, že čím větší akvárium, tím snazší je péče o něj. Nevyplatí se tedy začínat od maličkého akvária, v němž každá chyba (např. jedno překrmení) může mít doslova katastrofální následky.
Minimální "rozumná" velikost akvária pro začátečníka je přibližně 100 litrů. Kdo není striktně omezen prostorem nebo financemi, může klidně začít i s větším akváriem. Pokud se v literatuře dočteme, že některé druhy ryb vyžadují "velké" akvárium, znamená to většinou alespoň třísetlitrovou nádrž.
Malé akvárium o objemu 12-50 litrů můžeme mít v zásobě jako karanténní, pro případ, že potřebujeme některou rybu ze společného akvária oddělit, nebo že kupujeme nové ryby. Malé akvárium se hodí také pro vytírání ryb a péči o mláďata.
Pro správné umístění akvária platí následující hlavní zásady:
- Vybíráme místo přibližně ve výšce desky stolu, na dostatečně pevném podstavci, který snese odpovídající zatížení (1 litr vody = 1 kg).
- Dno akvária může spočívat buďto na dokonale vodorovné desce, nebo na ocelovém stojanu bez podložní desky (na ocelový stojan však musíme položit pruhy gumy; tento způsob je technicky náročnější a pro začátečníka poměrně riskantní). Používáme-li podložní desku, nesmí být hrbolatá, prohnutá, šikmá apod. Pokud nesplníme tyto základní podmínky, hrozí, že nádrž naplněná vodou praskne.
- Akvárium (s výjimkou speciálně upravených nádrží) nestavíme přímo na nábytek, ale podložíme jej měkkou podložkou, a to buďto po celé ploše, nebo v pruzích. Nejvhodnějším materiálem je silnější guma, lze však použít i starou pěnovou karimatku; speciální podložka se dá koupit v akvaristice.
- Při instalaci větší nádrže v patrové budově ověříme nosnost stropů (podlahy). Lepší je umístění v blízkosti nosných stěn, nikoli příček, v případě umístění na trámové stropy pak kolmo na trámy.
- Pokud je to možné, vybereme světlé místo, ale takové, kde není příliš velké horko. Při přehřátí nádrže většina živočichů rychle hyne na nedostatek kyslíku. Jestliže pořídíme dostatečně silné umělé osvětlení, může být akvárium i na zcela temném místě.
- Lepší je ponechat zadní stěnu akvária neprůhlednou (krytou například zdí, většinou se však sklo zakrývá ještě obrazovými tapetami, které napodobují přirozené prostředí, dobře však může působit i nátěr zvnějšku - například zeleným latexem).
- Při výběru místa dbáme i na to, abychom o akvárium mohli dobře a snadno pečovat. Týká se to nejen krmení, ale také manipulace s těžkými kbelíky s vodou apod.
Co budeme potřebovat
Na trhu existují různé typy akvárií. Můžeme zakoupit jednak "obyčejné" lepené akvárium, do nějž pořídíme odpovídající techniku, nebo tzv. akvarijní komplet, ve kterém je veškerá technika zabudovaná. Z hlediska ceny jsou oba typy srovnatelné. Velmi efektní, ale nejdražší jsou akvária vestavěná do nábytku.
Každé akvárium musí být shora bezpodmínečně zakryté. Kryt musí být snadno snímatelný kvůli čištění. Kromě toho v něm musí být jednak malý otvor pro kabely vedoucí k technickému zařízení, jednak odklápěcí část pro krmení. Při výběru krytu akvária i akvarijního kompletu se zamyslíme i nad tím, ze které strany napojíme akvárium na elektřinu, odkud k němu budeme mít pohodlný přístup pro manipulaci apod.
Technické vybavení samotného akvária sestává především z vnějšího nebo vnitřního filtračního zařízení odpovídající kapacity, topného tělesa s termostatem, teploměru a osvětlení, případně samostatného vzduchovacího zařízení ). Zapínání a vypínání světla je možné automaticky regulovat přes spínací hodiny.
Vzduchování je obvykle součástí filtračního zařízení, konkrétní případy je vhodné konzultovat s odborníkem např. v obchodě. Pro případ poruchy filtru je však vhodné mít záložní vzduchování.
K dalšímu vnitřnímu zařízení nádrže patří především substrát, dekorace a rostliny. Až na výjimky, které uvedeme v dalším textu, používáme jako substrát propraný hrubozrnný říční písek, přičemž vytvoříme mírný svah směrem k čelnímu sklu. Do písku schováme hadičky vzduchování.
Kameny vybíráme takové, které neobsahují vápník. Vhodný je např. křemen, žula, červená, zelená a černá břidlice nebo lávové kameny (běžně se dostanou v akvaristice). Kameny poskládáme tak, aby vypadaly nejen hezky, ale poskytovaly živočichům vhodný úkryt (předem bychom měli zhruba tušit, které živočichy si chceme pořídit). Kořeny je jednoznačně lepší zakoupit v akvaristických potřebách, protože kořeny z přírody mohou vodu zkazit. Většinou se používají speciálně upravené kořeny z rašelinišť nebo těžká tropická dřeva, přičemž různé druhy ryb mohou mít na kvalitu kořenů různé nároky. Velkým problémem některých kořenů je, během že přepravy a skladování v obchodech vyschnou a v akváriu pak plavou. Někdy trvá týdny až měsíce, než se nasáknou vodou a ztěžknou. Proto bývá nutné přivázat je např. ke kamenům nebo připevnit je ke dnu nádrže přísavkami.
V akvaristických potřebách bývá také bohatá nabídka hliněných a plastových dekorací. Jejich výběr záleží především na individuálním vkusu. Některé mohou sloužit i jako úkryty pro živočichy. Do akvária nedáváme dekorace, které nejsou určené pro použití v akvaristice. Bez obav však můžeme použít např. kokosové skořápky či silnější bambusová stébla jako úkryty pro sumečky, raky apod.
Rostlin je na trhu velký výběr, poměrně snadno se pěstují např. kryptokoryny (Cryptocoryne), šípatky (Sagittaria), šípatkovce (Echinodorus), zákrutichy (Vallisneria) nebo anubisy (Anubis), některé rychle rostoucí stonkové (Limnophila, Cabomba) i plovoucí rostliny (Eichhornia, Salvinia). Rostliny poskytují živočichům úkryt a místo pro kladení jiker, ještě důležitější však je, že ovlivňují kvalitu vody - především tím, že ji čistí. Rostliny sázíme přímo do substrátu nebo pěstujeme ve speciálních květináčích. Výběr rostlin a způsob jejich sázení úzce souvisí s výběrem živočichů (různé druhy živočichů mají odlišné potřeby, rozdílné je však i jejich chování k rostlinám, od netečnosti až po zuřivé ničení).
Do akvária lze samozřejmě dát i umělé rostliny, které však plní pouze funkci úkrytu a samozřejmě také funkci dekorační - mnohé jsou velmi zdařilou napodobeninou skutečných. Vodu v akváriu však nijak neovlivní. Pokud bychom měli v akváriu převážně umělé rostliny, musíme buďto zintenzivnit filtraci vody a péči o akvárium, nebo snížit počet ryb. Proto je vždy lepší pěstovat rostliny živé a umělé rostliny používat pouze jako nouzové řešení (například pro některé cichlidy, které živé rostliny vytrvale ničí, nebo do přechodně zřízené karanténní nádrže apod.).
K péči o akvárium budeme dále potřebovat přípravek k úpravě vodovodní vody, přípravek k podpoře správných biologických procesů v akváriu, síťku k chytání rybek, odstraňování větších nečistot apod, škrabku na sklo nebo magnetickou stěrku, odkalovač k čištění dna (funguje na principu podtlaku jako vysavač - postačí ruční, ale existuje i elektrický), 1 plastový kbelík a 1 plastovou konev pro napouštění vody a čištění akvária (neměly by se používat k jiným účelům, aby nedošlo ke znečištění vody chemikáliemi) a silnější polystyrenovou desku (vodu neneléváme přímo do akvária, ale na desku na hladině, abychom nevířili dno).
Zakládání akvária
Zakládání akvária je práce na několik týdnů. Důležité je dodržet jednotlivé kroky i jejich pořadí:
- Vybereme vhodné místo a rozhodneme se pro určitou velikost, tvar a typ nádrže. Současně uvažujeme o tom, jaké živočichy chceme chovat a zjistíme si o nich podrobné informace.
- Pořídíme vhodnou nádrž, zařízení, pomůcky, prostředky pro úpravu vody atd.
- Upravíme pozadí nádrže (zvenčí nátěrem, jednobarevnou nebo obrazovou tapetou).
- Do nádrže dáme substrát a veškeré vnitřní vybavení včetně techniky, která zatím není v chodu.
- Nádrž naplníme asi do dvou třetin upravenou studenou vodou.
- Necháme 1 den odstát.
- Nejpozději v tomto okamžiku si definitivně ujasníme, jaké živočichy chceme chovat, přestože je zatím nebudeme pořizovat.
- Promyslíme vhodnou skladbu rostlin a nádrž osadíme rostlinami.
- Doplníme upravenou studenou vodou asi 5 cm pod horní okraj.
- Zapojíme veškerou techniku a zkontrolujeme její činnost.
- Ponecháme minimálně týden, ještě lépe 3 týdny v tomto stavu. Cílem je dobré zakořenění rostlin a ustálení podmínek.
Živočichy nesmíme vypustit do zakalené vody. - Pokud vše funguje, vypustíme do nádrže vhodně zvolené živočichy.
Jak správně vypouštět ryby do akvária
V uzavřených sáčcích, ve kterých jsme je zakoupili, je nejprve umístíme na hladinu vody v akváriu. Asi po 15 minutách sáček otevřeme a kelímkem do něj pomalu přilíváme vodu z akvária, až se celý naplní. Pak jej pomalu ve vodorovné poloze noříme do akvária a počkáme, až ryby samy vyplavou.