Výběr živočichů
Při výběru živočichů se samozřejmě nesmíme řídit pouze jejich vzhledem. Důležité jsou nároky jednotlivých druhů, ale i to, jak se navzájem snášejí. Pro účely společenského akvária nevadí, když zkombinujeme živočichy z různých zeměpisných oblastí.
Zajímavé kombinace? Raději ne...
V některých obchodech se doporučují například žáby, čolci nebo želvičky jako vhodný doplněk do akvária k rybám. Ačkoli společný chov těchto živočichů je za určitých podmínek možný, začátečník by se o něj pokoušet neměl. Různé kombinace přinášejí řadu rizik, která se dají jen obtížně předvídat.
Hlavní kritéria pro výběr akvarijních živočichů jsou následující:
- Nároky na prostor, velikost v dospělosti, případně obhajování teritorií.
- Rozumný počet jedinců. Ryby zásadně nevysazujeme po jedné. U některých můžeme začít od páru, hejnové ryby však musí být ve skupině od šesti výše, optimální
je pro ně skupina 10-20 ryb. Znovu uvážíme i prostorové nároky a případně přehodnotíme výběr druhů. - Preference různých částí nádrže. Někteří živočichové se zdržují převážně u dna, jiní ve střední části vodního sloupce či u hladiny. Některé druhy potřebují téměř celé akvárium pro sebe.
- Nároky na světlo, případně denní/noční aktivita. Různé části akvária můžeme osadit živočichy s rozdílnými nároky. Nádrž však musí skýtat dostatek prostoru, vhodné úkryty apod. U nočních živočichů musíme počítat s tím, že je např. děti téměř vůbec neuvidí.
- Nároky na teplotu. U všech chovaných živočichů musí být podobné.
- Vztah k rostlinám. Někteří živočichové rostliny žerou a/nebo ničí, jiní je potřebují jako úkryt, k rozmnožování apod.
- Vnitrodruhové a mezidruhové vztahy. Např. některé velké ryby mohou utiskovat či požírat menší druhy; prakticky u všech ryb musíme brát v úvahu vnitrodruhovou agresivitu mezi samci...
údaje o teplotě - literatura versus realita
U živočichů, které si chceme pořídit, musíme brát v úvahu nejen doporučenou teplotu pro chov, která se uvádí v literatuře. Mnohem důležitější mohou být podmínky v chovu, ze kterého živočichy kupujeme. V obchodech se někdy ryby z různých důvodů chovají při vyšší teplotě, než je pro ně přirozená. Pokud je doma chceme chovat v jiných podmínkách, musíme je pozvolna adaptovat - např. během 14 dnů teplotu pozvolna snižovat.
Další informace
- Drahotušský Z., Novák J.: Akvaristika. JOTA, 2004.
- Frank S.: Sladkovodní akvaristika. CESTY, 2000.