O život připravuje zvířata slunce i voda. Můžeme jim pomoci
21.6.2017 Tropické teploty způsobují zdravotní problémy nejen lidem, ale i zvířatům. Ve městech žijící zvířata se značně přizpůsobila, ale čeho je moc, toho je příliš. Platí to jak pro nadměrné teploty, kdy zvláště ptačí mláďata bezhlavě opouští hnízda, srovnatelná teplotou se zapnutou troubou, tak pro moderní bazény, které se stávají pro žíznivá zvířata smrtelnou pastí.
Ač se to nezdá, městské prostředí je obýváno rozmanitými druhy volně žijících zvířat, které jako své příbytky využívají nejen přilehlé parky a drobné zelené plochy, ale i střechy, balkony, vikýře či štěrbiny ve stavbách. Co je v zimě či během roku příjemným útočištěm, stává se ve dnech s tropickými teplotami peklem. To trápí jak mláďata ptáků ukrytá pod vyhřátými střechami, tak dospělce, kteří, přehřátí a dehydrovaní, doslova padají k zemi. To, kde si ptáci vyberou hnízdit, ne vždy dokážeme ovlivnit, ale můžeme zvířatům pomoci aplikací jednoduchých pítek na dostupná místa. Stačí obyčejný podkvětník umístěný na parapet či kdekoli na zemi a jeho pravidelné doplňování vodou a uvidíte, kolik živáčků se ve vašem okolí vyskytuje.
Problémem ale může být v těchto horkých dnech naopak také přemíra vody, resp. nezabezpečené vodní plochy. Kdo nemá na své zahradě bazén, jako by nebyl. Málokdo však má bazén zastřešený či jinak krytý a tak se bazény stávají velmi často pastí pro žíznivé ptáky či drobné savce, kteří se v nich snadno utopí. Ptáci běžně usedají na okraj zdroje vody, či do mělké vody, kde se kromě pití oddávají i koupeli. To však u bazénů nelze a ptáci spadlí do vody z ní již nedokáží vzlétnout.
Škodu mohou napáchat i umělá jezírka s příkrými okraji, ze kterých se zvířata také nemohou sami dostat. Přitom stačí do jezírka umístit třeba kámen, který bude z vody vyčnívat a už vznikne bezpečný ostrůvek, kam mohou ptáci usednout a napít se bez rizika utonutí.
Pokud si nevíte rady, jak své okolí zvířatům přizpůsobit, nechte se inspirovat nápady Živé zahrady (www.zivazahrada.cz) či se obraťte na ochránce přírody ve svém okolí. Potřebujete-li poradit s volně žijícím zvířetem, kontaktujte nejbližší záchrannou stanici např. prostřednictvím aplikace Zvíře v nouzi, nebo dispečink záchranných stanic na telefonním čísle 774 155 155.
Vloženo: 28. 6. 2017