Suchozemští plži
Kdo pro sebe na těchto stránkách dosud nenašel vhodného domácího mazlíčka, má ještě naději. Exotičtí suchozemští plži (1) , o nichž bude nyní řeč, jsou vhodní téměř pro každého.
Oblovky (rod Achatina) jsou největší suchozemští plži na světě. Ulita některých druhů může měřit až přes 25 cm. Jejich původním domovem jsou africké tropické lesy. Celkem je známo kolem 20 druhů a poddruhů. Nejčastěji se chová oblovka žravá (Achatina fulica) a oblovka rezavá (Achatina fulva).
Achatiny potřebují prostornější částečně odvětrané terárium, kde např. polovinu víka tvoří rám s hustým pletivem. Víko je nutné dobře přitěžkat, protože oblovky mají velkou sílu. V případě útěku si většinou rády pochutnají na jakémkoliv papíru, který mají v dosahu. Jako substrát je nejvhodnější vlhký (nikoliv mokrý) lignocel. K dekoraci lze použít kameny, kusy kůry a větve. Teplota stačí pokojová (20-25°C), optimum je však okolo 30°C. Osvětlení není nutné.
Hlavní složkou potravy jsou různé listy - např. pampelišky, jetele, salátu. K tomu můžeme přidávat téměř jakékoliv běžné druhy ovoce a zeleniny (jablka, broskve, mrkev, čínské zelí, okurky). Jako zpestření oblovky uvítají i živočišné bílkoviny - např. mrtvý hmyz. Velmi důležitým prvkem v potravě je vápník, nutný k tvorbě ulit a vajíček. Můžeme podávat např. sépiovou kost nebo prázdné ulity plžů z naší přírody. Při nedostatku vápníku si plži obvykle ožírají ulity navzájem.
Krmíme přibližně každý druhý den a starší nespotřebovanou potravu pravidelně odstraňujeme, aby neplesnivěla. Kromě krmení potřebují achatiny několikrát týdně rosit. Střičkou na rostliny jemně postříkáme různé části terária i plže. Samozřejmě nesmíme vytvořit "loužičky". Při nadměrné vlhkosti terárium zahnívá a plesniví, na což jsou achatiny velmi choulostivé. Naopak při nízké vlhkosti se plži zahrabávají do substrátu a zavíčkují se vápenitou blankou, která je chrání před vyschnutím. Přibližně jednou za dva až tři týdny čistíme celé terárium a měníme substrát.
Když v létě vyndáme Achatiny na mírný teplý deštík nebo jim umožníme "vycházku" v mokrém trávníku (bez chemických postřiků), budou očividně šťastné. V chladnějších měsících je můžeme občas vyndat z terária a v ruce pokropit odstátou vodou.
Všichni plži jsou hermafroditi, to znamená, že u nich neexistují samci a samice. Každý jedinec má samčí i samičí pohlavní buňky. K rozmnožení přesto potřebují partnera. Rozmnožování lze podpořit přibližně měsíčním zimováním při 15°C ve vlhkém lignocelu a rašeliníku. Achatiny kladou několik set vajíček, která zahrabávají do substrátu. Péče o mláďata není náročná, větším problémem bývá jejich odbyt. I z tohoto důvodu má smysl začínat jen s chovem jednoho až dvou plžů. Je-li jich v teráriu příliš mnoho, špatně se v něm udržuje čistota a sklo je neustále špinavé od slizu.
(1) Třída plži (Gastropoda), kmen měkkýši (Mollusca)